Volkan Topakoğlu Quintet ile Jazz, Nardis Jazz Club

 

The Plus Ones ekibinin bu hafta katılıp incelediği etkinlik ‘Birdenbire’ albümlerinin yayınlanmasının ardından ilk konserleri için 8 Haziran Pazartesi gecesi Berke Özgümüş, Kürşad Deniz, Barış Ertürk ve Eylül Biçer’le beraber, albüm kadrosuyla ve birkaç klasik eserle Nardis Jazz Club sahnesindeki sevgili Volkan Topakoğlu Quintet oldu. Artı 2`imle gittiğim konser gayet keyifliydi(hoş ama boş da değildi.), biletler 20-35 TL arası iken tabii ki de ağaya beleşti.

Tam Galata Kulesinin yanıbaşı olan Nardis Jazz Club, jazz severlerin ilk durağı desek abartmış olmayız muhtemelen. Her gün mutlaka bir etkinlik sunan bu şirin barda ayda en az bir kere yurt dışından bir solistin lokal ritm section ile konserler vermesi sağlanıyor. Ayrıca sponsor destekli önemli isimler de Nardis’de sahne alıyorlar. Nardis’in ana fikri rahat bir ortamda jazz müziğinin yapılması ve dinlenmesi olduğu için kulüp içi trafiğinden sahne mümkün olduğunca uzak tutulmuş. Ses düzeni ve hacmin akustiği müziği en net ve kayıpsız bir şekilde müzisyen ve dinleyiciye ulaştıracak şekilde tasarlanmış. Bu tür mekanlarda insanların en çok şikayet ettiği konu olan havalandırma en iyi şekilde çözülmüş. Sahne ışığı abartılmadan kulübün sıcaklığını yansıtacak şekilde ayarlanmış. Nardis’in 120 kişiyi rahat ağırlayabilecek kapasitesi var.

Gelelim yetenkli jazz grubumuza. İstanbullu caz kontrbasçısı, basgitarist ve besteci Volkan Topakoğlu 2015 Mayıs ayında Kalan Müzik etiketiyle yayınladığı ilk albümü “Birdenbire” ile modern akustik caz janrında bestelerini dinleyiciyle buluşturdu. Kaydı Babajim Stüdyoları’nda Alp Çoksoyluer tarafından yapılan albümde davulda Berke Özgümüş, piyanoda Kürşad Deniz, saksafonda Barış Ertürk ve gitarda Eylül Biçer yer aldı.

On yaşında klavye ve gitar çalarak başladığı müzik eğitimine İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak piyano ve çello üzerine devam etti. Bu yıllarda basgitarist olan ağabeyinin etkisiyle caz müziğine ilgi duymaya başladı. Bu dönemde piyano ve bas gitar çalarak çeşitli gruplarla sahne aldı. Liseden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nün “caz bas” dalını kazanarak Kâmil Erdem ile yaptığı dört senelik çalışmanın sonunda bölüm ikincisi olarak -bölüm birincisi eşi Meriç Dönük’tü!- mezun oldu. Mezuniyetini takip eden yaz Polonya’da Jacek Niedziela-Meira ve Bronislaw Suchanek ile dersler yaptı. Estonya’nın Tallinn şehrinde yapılan Nomme Jazz Festival’de 13. Jazz Artist Bas yarışmasının finalisti olan Volkan başta Türkiye ve Avrupa olmak üzere dünya çapındaki caz ve müzik festivallerinde çeşitli gruplarla ve projelerle yer almaya devam etmektedir. Volkan, yoğun konser temposuna ek olarak albüm, televizyon ve radyo programları için stüdyo müzisyenliği ve eğitimcilik de yapmaktadır. Sahnede ingilizce konuşmaktan hoşlandığı pek söylenemez ama denemedi değil, yabancı davetlilerim kendilerini pek başarılı buldu. Birbirinden sempatik bu değerli müzisyenleri en kısa sürede dinlemeniz dileğiyle. Gelecek performansları için sayfalarına alalım sizi –> https://www.facebook.com/volkantopakoglu

Son olarak; bugün seni hayattaki tek sosyal döngüsü sonradan gördüğü lüks mekanlarda check-in yapmak olan biri olarak yaratmayan Allah için ne yaptın?

– Eda Y.